Szerbiába látogatott a Sounds of The Balkans projekt csapata, az útról szóló beszámolókat folyamatosan követhetitek majd itt, a Rádió X weboldalán. Elsőként utunk egyik meghatározó állomását, az ORádiót mutatjuk be nektek. Szeressétek!
Az ORadio (Омладински радио) története pontosan 10 évvel ezelőtt, 2014-ben kezdődött. Az online tér dinamikus fejlődését felismerve szükségessé vált egy platform létrehozása, amely egyrészt az új közegbe is átörökíti a klasszikus rádiós szerkezetet, másrészt működése során a fiatalabb generációt célozza, az ő problémáikról, napi ügyeiről beszél. Mindezt egy nagyon unikális zenei felhozatallal egészítik ki, tartalmaikat pedig nem csak az adásokban, hanem a weboldalukon és a közösségi médiában is közvetítik.
A közmédiának szükséges az új generációnak is hangot adni, és nekik is szólni!
– erről beszélt Klara Kranjc, az ORadio főszerkesztője. Ezt a missziót követve dolgoznak, emellett jó kapcsolatot ápolnak a helyi zenei és és társadalmi közösségekkel is. Teszik mindezt a közmédia finanszírozásával, egy nagyon bonyolult médiakörnyezetben. A Reporters Without Borders szervezet 2014-es adatai szerint Szerbia a vizsgált 180 országból az 54. helyen állt a világ országainak sajtószabadság listáján. Ha ugyanezt a felmérést 2024-ben vesszük elő, Szerbiát a 98. helyen találjuk meg. A legfrissebb tanulmány szerint Szerbiában komoly problémát jelent a médiákra nehezedő kormányzati kontroll, és a sok esetben átláthatatlan finanszírozási rendszer.
Oké, de akkor hogy maradtok mégis függetlenek?
Ezt a kérdést szegeztük az Oradio főszerkesztő- helyettesének. Predrag Novković elmondta, hogy az év elején volt egy arra irányuló kísérlet a tartományi közmédia részéről, hogy megszüntessék a fiataloknak szóló rádió műsorát, ezt a kijelentést azonban helyi szinten erős felháborodás követte.
Az emberek számos platformon tiltakozni kezdtek az ORadio megszüntetése ellen. Néhány nappal később a helyi közmédia vezetése visszalépett az elképzeléstől és kijelentette, hogy tovább sugározhatunk. Megvédett minket a közösségünk, és nagyon hálásak vagyunk ezért.
– mesélte a történteket Klara Kranjc.
A tiltakozások során a Vajdasági Tartományi Parlament képviselője, Saška Radujkov úgy fogalmazott:
Lehet, hogy az esetleges bezárás oka az, hogy (az ORadio – a szerk.) nem alkalmazkodik az „úgy játszik, ahogy a kormány kívánja” működési elvhez, hanem a fiatalokat érdeklő problémás témákról is beszámolnak? (…) A Vajdasági Rádió és Televízió vezetőinek az RTV professzionalizálására és hitelességének, valamint nézettségének helyreállítására kell összpontosítania, nem pedig az ORadio bezárására. Az ORadio számos díjat kapott munkájáért, és elkötelezett az újvidéki újságíró-hallgatók oktatásáért. (…) Támogatni kell őket, nem pedig a megszüntetés módját keresni!
Az Oradio működése ekkor biztosítottá vált egy újabb évre, ez viszont hamarosan eltelik. A főszerkesztők úgy fogalmaztak:
Az ORadio most működik. Nem tudjuk, hogy meddig.
Mitől lesz ez a fiatalok hangja?
Anja Ninić, az ORadio zenei szerkesztője mesélt nekünk kicsit a rádió szerkesztési elveiről. Elmondta, hogy főként frissen megjelent felvételekre koncentrálnak, és mindig előnyben részesítették a helyi zenei kezdeményezéseket.
Novi Sad nem túl nagy város. A helyiek ismernek minket és tudják, hogy az ORadioban bemutatkozási lehetőséget kaphatnak
– mesélte Anja, aki hozzátette: maga is hallgatóként került először kapcsolatba a rádióval, és célja volt, hogy egyszer az ORadio kötelékében dolgozhasson. Hozzátette:
Nagyon motivál, hogy talán egyszer valaki a mi műsorunkon keresztül ismeri meg az új kedvenc zenéjét. Éppen ezért is nagyon élvezem a munkám ebben a csapatban!
Képben és hangban vagyunk
A látogatásunkról megérkezett egy hosszabb dokumentumfilm, ahol részletesen is megismerhetitek az ORadio csapatát. Ajánljuk podcast sorozatunk legújabb részét is, ahol vágatlanul pörgethetitek a cikk alapjául szolgáló beszélgetéseket. Az alábbi lejátszóra kattintva már indul is! 😉
A program a Balkan Investigative Reporting Network támogatásával valósul meg.