“Elegem volt abból, hogy azt mondják, a Balkánon nem működik semmi…”

A Sounds of the Balkans projekt újabb állomásához érkeztünk Szerbiában: ezúttal a Podcast.rs stúdiójában jártunk, ahol Vladimir Radinović társalapítóval beszélgettünk. Vladimir nemcsak a régió legnagyobb podcast platformjának létrehozója, hanem a Community Media Forum Europe (CMFE) elnöke is. Mesélt nekünk a közösségi média erejéről, a podcastok térnyeréséről, és arról, hogyan lehet független tartalmat gyártani egy bonyolult médiakörnyezetben.

Egyetemi rádiótól a legnagyobb podcast platformig

Vladimir pályája a 2000-es évek elején indult, amikor a belgrádi Egyetemi Kulturális Központ rádiójánál kezdett dolgozni. 

„Ez volt az első találkozásom a közösségi rádiózás világával. Egy hely, ahol mindenki önkéntesként dolgozott, és szabadon kipróbálhatta magát különböző műsorokban. Barátság, tanulás, és a helyi zenei élet támogatása egy térben” 

– meséli.

A közösségi média iránti elköteleződése végigkísérte későbbi munkásságát is. 2019-ben megalapította a Podcast.rs platformot, amely azóta a volt jugoszláv térség legjelentősebb podcast gyűjtőhelyévé vált. A cél az volt, hogy a helyi tartalomkészítőket összefogják egy helyen, hiszen a nagy nemzetközi platformok (Spotify, Apple) algoritmusai akkoriban még alig mutattak be például szerb podcastokat. 

„Amikor elkezdtük, talán 10-15 podcast létezett Szerbiában. Ma már több mint 500 műsort találni az oldalunkon, a helyi alkotók mellett a diaszpórából is, sőt kisebbségi tartalmakat is: magyar, szlovák és ruszin nyelven is készülnek adások” 

– mondja Vladimir.

Podcastokkal a civil társadalomért

A Podcast.rs nemcsak gyűjtőhely, hanem gyártóműhely is. A platform külön figyelmet fordít a civil szféra támogatására. 

„Rá kellett jönnünk, hogy a jó minőségű beszélgetős műsorok szinte eltűntek a szerb rádiókból. A helyi kereskedelmi adók mára gyakorlatilag csak zenei listák, az igényes beszélgetős tartalom szinte csak a közszolgálati rádióban maradt meg. Ezt a hiányt próbáltuk pótolni, különösen a civil szervezetekkel közösen készített műsorokkal” 

– meséli.

Az elmúlt években több mint 25 civil szervezettel dolgoztak együtt, és segítettek abban, hogy a projektek keretében maradandó hanganyagok készüljenek, amelyek akár évek múltán is elérhetőek maradnak. 

„Nem csak egy Facebook-poszt, ami egy hét után eltűnik. A podcast megmarad, visszakereshető, tanulni lehet belőle” 

– teszi hozzá.

Nehezített pálya

A független médiában dolgozni Szerbiában nem egyszerű. A politikai és gazdasági nyomás mellett a technológiai óriásokkal is versenyezni kell. 

„Amikor indultunk, a Spotify még nem volt elérhető Szerbiában, így könnyebb dolgunk volt. Most viszont már itt van, és nehéz elérni, hogy az emberek egy helyi platformot válasszanak” 

– mondja Vladimir.

A közösségi média másik előnye ugyanakkor, hogy nehezebb cenzúrázni. 

„A podcast olyan formátum, ahol nincs közvetítő fél. Az alkotó feltölti a tartalmát, és a hallgató közvetlenül eléri. Még ha le is tiltják a nagy platformokat, az RSS-linken keresztül mindig eljuthat a közönséghez” 

– magyarázza.

CMFE: közösségi rádiók és médiák Európa-szerte

Vladimir a Podcast.rs mellett a CMFE elnöke is (mely közösség büszke tagja a Rádió X is). Az európai szervezet a közösségi média és rádiózás érdekképviseletével foglalkozik. 

„Szerbiában most bekerült a médiatörvénybe a közösségi média fogalma, de a jogszabály gyakorlatilag betarthatatlan, mert ugyanazokat az elvárásokat támasztja a kis közösségi rádiókkal szemben, mint az állami közszolgálati médiával szemben. Ez abszurd helyzet” 

– mondja.

A CMFE európai szinten igyekszik összekapcsolni a közösségi rádiókat, és segíteni őket a pályázatokban, szakmai fejlődésben. 

„Szerbiában is szükség lenne egy ernyőszervezetre, ami összefogja ezeket a kezdeményezéseket, és közösen lép fel a döntéshozók előtt” 

– hangsúlyozza.

Megyünk tovább

A Sounds of the Balkans csapata a következő adásban újabb izgalmas történeteket hoz a térségből. Ha visszahallgatnád a teljes beszélgetést, az alábbi lejátszón keresztül bármikor megteheted! 🙂 

A program a Balkan Investigative Reporting Network támogatásával valósul meg.

YOU GET IT FOR FREE, WE GET A YEAR'S WORTH OF IT

Donating 1% of your tax is 5 minutes for you, another year for us.

With the monthly donations of more than 30 members and about 4000 volunteer hours, we have managed to enrich the Hungarian airwaves with live shows every day for the past year. Among these, we regularly broadcast programmes on music, public affairs and everyday topics. Your help is essential to ensure that we can continue to operate next year at the same, if not higher, level as in 2023. Allocate 1% of your tax to make sure it goes to the right place. It costs you nothing, but it helps us enormously. Follow our guide, which explains in 2 minutes how you can support X.

Click for help!

Read more...