Folytatódik a Sounds of the Balkans projekt filmsorozata, ezúttal Kolozsvárra érkeztünk, hogy egy kicsit megismerjük a Transtelex történetét. Ha van olyan hely Erdélyben, ahol a magyar nyelvű újságírásnak komoly hagyományai vannak, akkor az Kolozsvár. Itt született meg egykor a Transindex, és itt folytatja útját az utódjának tekinthető Transtelex. Vig Emesével, a lap vezető szerkesztőjével beszélgettünk.

A kezdetek
„Jézusom, itt Kolozsváron is meg tudjuk csinálni azt, amit Magyarországon és Nyugat-Európában!”
– így emlékszik vissza Vig Emese arra, amikor a 2000-es évek elején elindult a Transindex. Akkoriban a fiataloknak szó szerint leesett az álluk attól, hogy Erdélyben is elérhető lett egy modern, online híroldal, amely a magyarországi Index mintájára készült. A lap friss hangvételt hozott, nem félt hozzányúlni a kényesebb politikai témákhoz, és véleménycikkeiben valódi álláspontokat fogalmaztak meg.
Aztán jött a fordulópont.
“Az igazság szűkülő ösvényei”
Ahogy teltek az évek, a politikai nyomás egyre erősödött.
„Egy barátnőm egyszer azt mondta: tudom, min mentek keresztül, mert egyre szűkülnek az igazság ösvényei, és egyszer majd azt tapasztaljátok, hogy már nincs hova lépni”
– mesélte a Transtelex vezető szerkesztője. Ez a pillanat 2022-ben jött el, amikor a szerkesztőség úgy döntött: nem folytatják tovább. Az erdélyi magyar sajtó túlnyomó része a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) befolyása alá került, a Transindex működését is részben az RMDSZ-hez köthető Communitas Alapítvány támogatta. Amikor viszont a szerkesztőség kritikusabb hangot ütött meg, elapadt a pénzcsap.
„Persze sosem mondták ki nyíltan, hogy nem szabad bírálni az RMDSZ-t, de mindenki tudta, miről van szó”
– meséli Vig Emese.
Ekkor mondták ki: eddig és ne tovább.
Ugrás a semmibe
A Transindex szerkesztősége felállt, és az egész csapat egyszerre távozott. Kockáztattak, de nem maradt más választásuk. A helyzet azonban nemcsak összeomlást, hanem új kezdetet is jelentett. Egy évvel később ugyanis megszületett a Transtelex. Az új lap már az olvasói támogatásokra épít, de a működés így sem könnyű.
“Minden egyes nap meg kell küzdenünk a fennmaradásért”
– mesélik.
Ha kíváncsiak vagytok a Transtelex sztorira, ajánljuk figyelmetekbe a Sounds of The Balkans projekt következő kisfilmjét! 🙂
A következő részben továbbmegyünk Patarétre, ahol Kolozsvár peremén, egy szeméthegy árnyékában él egy közösség, akiket ritkán hallani. Rövidesen az Ő történetük érkezik.
A program a Balkan Investigative Reporting Network támogatásával valósul meg.
